شهرداری خوانسار
امروز : جمعه, 17 آذر 1402
خبرها

درآمد و نوسازی

قانون نوسازی و عمران شهری و اصلاحات آن با هدف تأمین نیازمندی‌های شهری و اصلاح و توسعه معابر و ایجاد پارک‌ها، پارکینگ‌ها، توقفگاه‌ها، میدان‌ها و حفظ و نگهداری آن‌ها در سال ۱۳۴۷ تدوین و تصویب شد. طبق قانون شهرداری‌ها برای اجرای این قانون مکلف به تهیه برنامه‌های اجرایی و نقشه‌های جامع هستند. اجرای این برنامه‌ها هزینه‌های بسیاری دارد که یکی از راه‌های تأمین آن دریافت عوارض نوسازی است. عوارض نوسازی و عمران شهری از اول فروردین هر سال یا از تاریخی که وزارت کشور تعیین می‌کند به ملک تعلق می‌گیرد و باید سال به سال توسط مالکان خانه‌ها و مغازه‌ها پرداخت شود، اما خیلی‌ها از زیر بار پرداخت آن شانه خالی می‌کنند

پرداخت کامل عوارض شهری یا مفاصاحساب شهرداری یکی از مدارک لازم برای هرگونه انتقال سند است و در زمان فروش ملک باید نسبت به تسویه حساب آن اقدام کنید.

این نوشته، همه آنچه شما برای پرداخت عوارض نوسازی شهری، شیوه دریافت و پرداخت فیش عوارض نوسازی و اعتراض به مبلغ عوارض نیاز دارید؛ در اختیار شما قرار می‌دهد. با آدرس همراه باشید.
انواع عوارض  نوسازی شهرداری

عوارض شهرداری شامل عوارض نوسازی و عمران شهری، عوارض خدمات مدیریت پسماند، عوارض کسب و پیشه است.

عوارض نوسازی و عمران شهری برای تمام اراضی و ساختمان‌ها که در محدوده قانونی شهر هستند طبق مقررات تعیین خواهد شد. این عوارض ابتدای فروردین هر سال اعلام می‌شود و مالکان تا پایان همان سال فرصت پرداخت آن را دارند. اگر در زمان تعیین شده این عوارض پرداخت شود ۱۰ درصد تخفیف خوش حسابی به مالک تعلیق می‌گیرد، اما اگر در فرصت یک ساله پرداخت انجام نشود، طبق قانون باید نه درصد جریمه دیرکرد پرداخت شود.

عوارض خدمات مدیریت پسماند برای مدیریت زباله‌ها توسط شهرداری، قرار داده شده است. محاسبه این عوارض بر اساس شاخص‌های مختلف مثل؛ قیمت پایه، ارزش منطقه‌ای و مساحت انجام می‌شود.

روش تعیین عوارض نوسازی

فرمول محاسبه عوارض را وزارت کشور اعلام کرده و شورای اسلامی شهر آن تائید می‌کند. عدد فرمول هر سال به روز می‌شود. فرمول‌ها نرخ پایه دارند. به عنوان مثال در حوزه پسماند، تولید زباله در شهر تهران ۷۵۰ گرم است. در محاسبه عوارض نوسازی هزینه فرمول تابع قیمت ارزش منطقه‌ای املاک یا (ضریب P) است. به‌طور حتم اگر قیمت منطقه‌ای تغییر کند. قیمت قبوض هم تغییر می‌کند.
فرمول محاسبه عوارض نوسازی شهرداری

 ۱.۵%*ارزش ملک = عوارض نوسازی

ارزش زمین + ارزش ساختمان= ارزش ملک

قیمت منطقه‌ای * مساحت زمین= ارزش زمین

(قیمت بنا + ۳۰ درصد ارزش معبر) * مساحت مشمول ساختمان= ارزش ساختمان

نکات قابل توجه در محاسبات ارزش زمین:

    تعیین محل وقوع ملک در دفترچه منطقه‌ای (دفترچه ارزش معاملاتی)
    مساحت زمین
    پهنه ملک
    مساحت جبهه و پشت جبهه (تا سال ۱۳۹۱)

نکات قابل توجه در محاسبات ارزش ملک:

    مشخصات ساختمان (مساحت مشمول-کد بنا-تعداد طبقات – کاربرد و …)
    سال ساخت بنا
    پهنه ملک

فرمول محاسبه بهای خدمات مدیریت پسماند

C = F ´ ۳۶۵ ´ R (Ct + Cd) ´ E۱´ E۲

F: بعد خانوار شهری تهران (۳/۱ نفر)

R: سرانه تولید پسماند در شهر تهران (۷۵/ ۰ کیلوگرم)

Ct: هزینه جمع آوری و حمل و نقل یک کیلوگرم پسماند عادی شهری در شهر تهران (۷۵۰ ریال)

Cd: هزینه دفع یک کیلوگرم پسماند عادی شهری در شهر تهران (۴۵۰ ریال)

(۵/۱> 1E > ۴/۰)

۲ E: ضریب تشویق جهت گسترش تفکیک از مبدأ (۱)

نکته: در صورتی که تعداد واحد مسکونی از یک واحد بیشتر باشد، ضرایب حداقل «۴/۰» و حداکثر «۵/۱» در تعداد واحد مسکونی ضرب می‌گردد. n تعداد واحد مسکونی ۵/۱ ´ n > E۱ > ۴/۰ ´ n

برای اطلاعات بیشتر به راهنمای کامل عوارض نوسازی و پسماند شهرداری تهران در لینک پیوست مراجعه کنید.

قبوض عوارض نوسازی را چگونه پرداخت کنیم؟

قبوض عوارض نوسازی شهری معمولاً در ماه‌های پایانی سال توسط شهرداری صادر و برای صاحبان املاک فرستاده می‌شود؛ اما خودتان هم می‌توانید این قبوض را اینترنتی دریافت و پرداخت کنید. برای این منظور کافی است به وب‌سایت عوارض شهرداری تهران مراجعه کنید. با وارد کردن شماره شناسایی ملک که شامل شماره‌های ردیف مالک، ردیف، ملک و بلوک می‌شود یا یک شماره شناسایی ۱۵ رقمی، مشخصات ملک شما نمایش داده می‌شود اگر مغایرتی در اطلاعات ملک وجود داشت؛ جهت اصلاح با مدارک به اداره درآمد شهرداری منطقه مراجعه کنید و اگر مشکلی وجود نداشت می‌توانید فیش‌های مربوط به عوارض شهری را دریافت و آن‌ها را پرداخت کنید. پرداخت قبوض عوارض نوسازی و عمران شهری را می‌توانید به شکل حضوری با مراجعه به بانک‌ها و دستگاه‌های ATM و هم به شکل غیرحضوری و از طریق اپلیکیشن‌ها، موبایل بانک، اینترنت بانک و سامانه تلفنی ۱۳۷ انجام دهید. هم‌چنین می‌توانید با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک شهری، برای دریافت و پرداخت این قبوض اقدام کنید. می‌توانید مبلغ عوارض نوسازی و عمران شهرداری را در یک یا حداکثر پنج قسط پرداخت کنید؛ که به این منظور برای هر کدام از این اقساط فیش جداگانه‌ای به شما داده می‌شود.

نمونه عوارض نوسازی
چه کسی باید عوارض نوسازی و مدیریت پسماند شهرداری را پرداخت کند؟

عوارض خدمات مدیریت پسماند بر عهده کسی است که از ملک استفاده می‌کند؛ اما عوارض نوسازی و عمران شهری در هر حالتی بر عهده مالک خانه است مستأجر، هیچ وقت چنین عوارضی را پرداخت نمی‌کند مگر اینکه در اجاره‌نامه توافق کرده باشند که این عوارض توسط مستأجر به عنوان بخشی از کرایه پرداخت شود.
چگونه به عوارض نوسازی شهرداری اعتراض کنیم؟

بر اساس ماده ۷۷ قانون شهرداری‌ها، اختلاف بین مؤدی و شهرداری، به کمیسیونی ارجاع می‌شود که نماینده دادگستری استان محل سکونت و نماینده شهرداری محل سکونت و نماینده شورای شهر در آن حضور دائمی دارند. کمیسیون ماده ۷۷ در واقع مرجع اداری غیر قضایی است و به اختلافات رسیدگی می‌کند و رأی صادره، قطعی تلقی می‌شود و نمی‌توان به شوراهای عالی یا دیوان عدالت اداری و مانند آن‌ها اعتراض دیگری روی احکام صادره تسلیم کرد.

برای اعتراض به مبلغ عوارض نوسازی و عمران شهرداری تهران، بعد از دریافت شماره پیگیری به سامانه عوارض شهرداری تهران مراجعه کنید.

نکته‌ای که باید بدانید آن است که این فقط شهروندان نیستند که می‌توانند با کمیسیون ماده ۷۷ شکایت کنند. شهرداری‌ها هم می‌توانند به این کمیسیون شکایت کرده و نسبت به عدم پرداخت عوارض اشخاص حقیقی و حقوقی اعتراض کنند.
جمع بندی

عوارض نوسازی و مدیریت پسماند شهری به‌عنوان درآمد شهرداری برای مدیریت شهر از مالکان گرفته می شود. برای محاسبه مبلغ عوارض شهرداری از فرمول خاصی استفاده می‌شود. مبلغ عوارض نوسازی هر ساله به مالکین اعلام شده و آن‌ها موظف هستند عوارض را در مدت زمان تعیین شده پرداخت کنند. در این نوشته به بررسی عوارض نوسازی و عمران شهری و عوارض مدیریت پسماند و محاسبه آن‌ها پرداخته شد.

خوانسار شناسی
اطلاعات شهری